Directory

The Florida Fellows Institute was created by Florida Fellows of The American College of Trust and Estate Counsel (ACTEC) to develop our profession's future leaders through a series of in-depth educational presentations led by outstanding subject matter experts in each field.

Florida Fellows Institute Leadership

Elaine M. Bucher
Chancellor
Gunster
4855 Technology Way, Suite 63
Boca Raton, FL 33431
(561) 961-8126
EBucher@gunster.com
Shane Kelley
Chancellor
The Kelley Law Firm, P.L.
3365 Galt Ocean Drive
Fort Lauderdale, FL 33308
(954) 563-1400
shane@estatelaw.com
Laird A. Lile
Chancellor
Laird A. Lile, PLLC
3033 Riviera Drive, Suite 104
Naples, FL 34103
(239) 649-7778
llile@lairdalile.com
David J. Akins
Dean
Dean Mead
420 S. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
(407) 428-5169
DAkins@deanmead.com
Deborah L. Russell
Dean
Cummings & Lockwood LLC
3001 Tamiami Trail North
Naples, FL 34103
(239) 649-3106
drussell@cl-law.com
Jerome L. Wolf
Dean
Katz Baskies & Wolf PLLC
3020 North Military Trail, Suite 275
Boca Raton, FL 33431
(561) 910-5700
jerry.wolf@katzbaskies.com

Directory

Jolyon Acosta
Graduate - Class I
Bush Ross, P.A.
1801 North Highland Ave.
Tampa, , FL 33601
(813) 204-6462
jacosta@bushross.com
Rachel Albritton Lunsford
Graduate - Class I
Barnett, Bolt, Kirkwood, Long & Koche, P.A.
601 Bayshore Blvd., Suite 700
Tampa, FL 33606
(813) 253-2020 ext. 168
rlunsford@barnettbolt.com
J. Allison Archbold
Graduate - Class II
Archbold Law Firm, P.A.
2389 Ringling Blvd., Suite A
Sarasota, FL 34237
(941) 960-8825
jaa@archbold.law
Jacqueline Augusto
Participant - Class III
Augusto Law Group, P.A.
201 Alhambra Circle, Suite 1200
Coral Gables, FL 33134
(305) 907-7702
jackie@augustolawgroup.com
Benjamin D. Babcock
Graduate - Class II
Greenberg Traurig, LLP
333 SE 2nd Ave., Suite 4400
Miami, FL 33131
(305) 579-0523
babcockb@gtlaw.com
Brett C. Barner
Graduate - Class II
Barner & Barner, P.A.
11360 Jog Road, Suite 104
Palm Beach Gardens, FL 33418
(561) 296-7771
bbarner@barnerlaw.com
Forrest Bass
Graduate - Class I
Farr, Farr, Emerich, Hackett, Carr & Holmes, P.A
99 Nesbit St.
Punta Gorda, FL 33950
(941) 639-1158
fbass@farr.com
Jared S. Baumwell
Graduate - Class II
Greenberg Traurig, LLP
401 E. Las Olas Blvd. Suite 2000
Fort Lauderdale, FL 33301
(954) 768-5216
BaumwellJ@Gtlaw.com
Brandon D. Bellew
Graduate - Class II
Johnson, Pope, Bokor, Ruppel & Burns, LLP
911 Chestnut St.
Clearwater, FL 33756
(727) 461-1818
brandonb@jpfirm.com
Judy Bonevac
Graduate - Class I
Judy Barringer Bonevac, P.A.
2780 East Oakland Park Blvd.
Fort Lauderdale, FL 33306
(954) 565-4112
bonevaclaw@bellsouth.net
Elizabeth A. Bowers
Graduate - Class I
Gunster
777 South Flagler Drive Suite 500
West Palm Beach, FL 33401
(561) 650-0692
ebowers@gunster.com
Nathan R. Brown
Graduate - Class I
Proskauer Rose LLP
2255 Glades Road Suite 421 Atrium
Boca Raton, FL 33431
(561) 995-4774
nbrown@proskauer.com
Kelly A. Buist
Graduate - Class I
The Estate Planning Firm, PLLC
11300 US Hwy One, Suite 401
Palm Beach Gardens, FL 33408
(561) 491-9591
kelly@tepfirm.com
Denise B. Cazobon
Participant - Class III
Dunwody White & Landon, P.A.
4001 Tamiami Trail N. Suite 200
Naples, FL 34103
(239) 263-5885
dcazobon@dwl-law.com
Alyse Reiser Comiter
Graduate - Class I
Gunster
777 South Flagler Drive Suite 500
West Palm Beach, FL 33401
(561) 650-0593
acomiter@gunster.com
Andrew Comiter
Graduate - Class I
Comiter, Singer, Baseman & Braun, LLP
3801 PGA Blvd., Suite 604
Palm Beach Gardens, FL 33410
(561) 626-2101
acomiter@comitersinger.com
Jamil G. Daoud
Participant – Class II*
Foley & Lardner LLP
100 North Tampa St. Suite 2700
Tampa, FL 33602
(813) 225-4188
jdaoud@foley.com
Carla DeLoach
Graduate - Class I
DeLoach, P.L.
1206 East Ridgewood St.
Orlando, FL 32803
(407) 480-5161
carla@deloachplanning.com
Jordan DeLoach
Graduate - Class I
DeLoach, P.L.
1206 East Ridgewood St.
Orlando, FL 32803
(407) 480-5166
jordan@deloachplanning.com
Benjamin F. Diamond
Graduate - Class I
The Diamond Law Firm, P.A.
770 2nd Ave. S
St. Petersburg, FL 33701
(727) 823-5000
ben@diamondlawflorida.com
Krista A. Downey
Participant - Class III
Thomas N. Silverman, P.A.
3801 PGA Blvd., Suite 902
Palm Beach Gardens, FL 33410
(561) 775-7500
kd@FLprobatecounsel.com
Patrick Duffey
Graduate - Class I
Holland & Knight, LLP
100 North Tampa St. Suite 4100
Tampa, FL 33602
(813) 227-6656
patrick.duffey@hklaw.com
Roselvin S. Edelman
Participant - Class III
Harper Meyer Perez Hagen O’Connor Albert & Dribin LLP
201 S. Biscayne Blvd., Suite 800
Miami, FL 33131
(305) 577-3443
REdelman@harpermeyer.com
Jennifer M. Einersen
Graduate - Class II
Nostro Jones, P.A.
1441 Brickell Ave.
Miami, FL 33133
(305) 582-1200
jeinersen@nostrojones.com
Brooke Eisensmith
Graduate - Class II
Bankier & Arlen Law Group, PLLC
101 SE 6th Ave., Suite C
Delray Beach, FL 33483
(561) 278-3110
beisensmith@bankierlaw.com
Douglas Elmore
Graduate - Class II
Williams Parker Harrison Dietz & Getzen
200 South Orange Ave.
Sarasota, FL 34236
(941) 329-6637
DElmore@WilliamsParker.com
Patrick Emans
Graduate - Class I
Holland & Knight, LLP
701 Brickell Ave., Suite 3300
Miami, FL 33131
(305) 789-7778
Patrick.emans@hklaw.com
Debbie Faulkner
Graduate - Class II
Burke Faulkner Law
3106 Palm Harbor Blvd. N Suite B
Palm Harbor, FL 34685
(727) 781-7428
Debbie@thefaulknerfirm.com
George R. Freund, III
Participant - Class III
Ellis Law Group, P.L.
4755 Technology Way, Suite 205
Boca Raton, FL 33431
(561) 910-7500
george@ellis-law.com
Jesse B. Friedman
Graduate - Class II
The Northern Trust Company
600 Brickell Ave., Suite 2400
Miami, FL 33313
(305) 789-1463
jessebfriedman@gmail.com
Nicholas D. Gaffney
Graduate - Class II
Quarles & Brady LLP
101 East Kennedy Blvd. Suite 3400
Tampa, FL 33602
(813) 384-6708
nicholas.gaffney@quarles.com
Jonathan Galler
Graduate - Class I
Proskauer
2255 Glades Road, Suite 421
Boca Raton, FL 33431
(561) 995-4733
jgaller@proskauer.com
Lauren A. Galvani
Graduate - Class II
Baritz & Colman LLP
1075 Broken Sound Parkway NW, Suite 102
Boca Raton, FL 33487
(561) 864-5100
lgalvani@baritzcolman.com
Joshua Goldglantz
Participant - Class III
Gunster
4855 Technology Way, Suite 630
Boca Raton, FL 33431
(561) 257-1813
jgoldglantz@gunster.com
Jessica Greenburg
Participant - Class III
Proskauer Rose LLP
2255 Glades Road #421A
Boca Raton, FL 33431
(561) 995-4712
jgreenburg@proskauer.com
Nicholas J. Grimaudo
Graduate - Class I
Johnson, Pope, Bokor, Ruppel & Burns, LLP
911 Chestnut St.
Clearwater, FL 33756
(727) 461-1818 ext. 1090
NicholasG@jpfirm.com
Jennifer Grosso
Participant - Class III
Bentley & Bruning, P.A.
783 S. Orange Ave, Third Floor
Sarasota, FL 34231
(941) 549-8963
jgrosso@bentleyandbruning.com
Anthony P. Guettler
Graduate - Class II
Gould Cooksey Fennell
979 Beachland Blvd.
Vero Beach, FL 32963
(772) 231-1100
AGuettler@GouldCooksey.com
Eamonn Gunther
Graduate - Class I
DG Law, Bridging Generations LLP
2300 NW Corporate Blvd., Suite 123
Boca Raton, FL 33431
(561) 994-1549 ext. 204
egunther@dglaw.pro
Shelly Wald Harris
Graduate - Class II
Shutts & Bowen, LLP
525 Okeechobee Blvd. Suite 1100
West Palm Beach, FL 33401
(561) 650-8524
sharris@shutts.com
M. Travis Hayes
Graduate - Class I
Grant Fridkin Pearson, P.A.
5551 Ridgewood Drive, #501
Naples, FL 34103
(239) 514-1000
thayes@gfpac.com
Sarah Hayford
Graduate - Class II
DeLoach, P.L.
1206 E. Ridgewood St.
Orlando, FL 32803
(407) 480-5165
sarah@deloachplanning.com
Kelly L. Hellmuth
Graduate - Class II
McGuireWoods LLP
50 North Laura St., Suite 3300
Jacksonville, FL 32202
(904) 798-3434
khellmuth@mcguirewoods.com
Thornton B. Henry
Graduate - Class I
Barner & Barner, P.A.
11360 Jog Road, Suite 104
Palm Beach Gardens, FL 33418
(561) 296-7771
bhenry@barnerlaw.com
Elizabeth Marie Hughes
Graduate - Class II
Greenspoon Marder
600 Brickell Ave., 36th Floor
Miami, FL 33131
(305) 789-2707
elizabeth.hughes@gmlaw.com
Jennifer Jones
Graduate - Class I
Nostro Jones, P.A.
1441 Brickell Ave., Suite 1230
Miami, FL 3313
(305) 582-1200
jjones@nostrojones.com
William E. Keenen
Graduate - Class II
Greenberg Traurig, P.A.
333 SE 2nd Ave., Suite 4400
Miami, FL 33131
(305) 579-0587
keenenw@gtlaw.com
Joshua R. Landsman
Participant - Class III
Hinman, Howard & Kattell LLP
4600 N. Ocean Blvd., Second Floor
Boynton Beach, FL 33435
(561) 276-1008 ext. 306
jlandsman@hhk.com
Joanna Lardin
Graduate - Class II
Duane Morris LLP
200 South Biscayne Blvd. Suite 3400
Miami, FL 33131
(305) 960-2234
JLardin@duanemorris.com
Jordan Lee
Participant - Class I*
Shutts & Bowen, LLP
4301 West Boy Scout Blvd. Suite 300
Tampa, FL 33607
(813) 227-8183
JLee@shutts.com
Lisa H. Lipman
Participant - Class III
Roetzel & Andress
850 Park Shore Drive
Naples, FL 34103
(239) 213-3863
llipman@ralaw.com
Ryan M. Ludwick
Graduate - Class I
Fisher, Tousey, Leas & Ball,
818 N. ALA, Suite 104
Ponte Vedra Beach, FL 32082
(904) 356-2600
rml@fishertousey.com
Brian Malec
Graduate - Class I
Dean Mead
420 S. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
(407) 428-5177
bmalec@deanmead.com
Ritu Airan Mauskar
Participant - Class III
Stokes McMillan Antunez PA
9130 S. Dadeland Blvd. Suite 1901
Miami, FL 33156
(305) 379-4008
rmauskar@smpalaw.com
Daniel McDermott
Participant - Class III
Adrian Philip Thomas, P.A.
515 East Las Olas Blvd. Suite 1050
Fort Lauderdale, FL 33301
(954) 764-7273 ext. 139
dmcdermott@athomaslaw.com
Robert Lee McElroy
Graduate - Class I
Downey McElroy, P.A.
3501 PGA Blvd., Suite 201
Palm Beach Gardens, FL 33410
(561) 691-2043
LMcElroy@downeypa.com
Jennifer Migliori
Participant - Class III
Duane Morris LLP
200 South Biscayne Blvd. Suite 3400
Miami, FL 33131
(305) 960-2235
JMigliori@duanemorris.com
Aaron Millman
Graduate - Class II
Redgrave & Rosenthal LLP
120 East Palmetto Park Road Suite 400
Boca Raton, FL 33432
(561) 347-1700
amillman@redgraveandrosenthal.com
Robert J. Naberhaus III
Participant - Class III
Dean Mead
7380 Murrell Road, Suite 200
Melbourne, FL 32940
(321) 259-8900
rnaberhaus@deanmead.com
Dax Nelson
Graduate - Class I
Dax Nelson Law
2309 S. MacDill Ave., Suite 102
Tampa, FL 33629
(813) 739-6695
dnelson@daxnelsonlaw.com
Jennifer Okcular
Graduate - Class II
Nelson & Nelson, P.A.
2775 Sunny Isles Blvd. Suite 118
North Miami Beach, FL 33160
(305) 932-2000
jennifer@estatetaxlawyers.com
Cristina Papanikos
Graduate - Class I
Gunster
600 Brickell Ave., Suite 3500
Miami, FL 33131
(305) 376-6072
cpapanikos@gunster.com
Duane L. Pinnock
Participant – Class II*
Boyes, Farina & Matwiczyk
3300 PGA Blvd., Suite 600
Palm Beach Gardens, FL 33410
(561) 694-7979
dpinnock@bfmlaw.com
J. Grier Pressly
Graduate - Class II
Pressly, Pressly, Randolph & Pressly, P.A.
251 Royal Palm Way, Suite 300
Palm Beach, FL 33408
(561) 659-4040
grier@pprplaw.com
Stacey A. Prince-Troutman
Graduate - Class II
Broad and Cassel
390 North Orange Ave. Suite 1400
Orlando, FL 32801
(407) 839-4200
sprince@broadandcassel.com
Tara Rao
Graduate - Class I
The Rao Law Firm, P.L.
17533 N. Dale Mabry Highway
Lutz, FL 33548
(813) 960-8726
traolaw@gmail.com
Michael Rosenblum
Participant – Class II*
Snyder & Snyder, P.A.
7931 S.W. 45th St.
Davie, FL 33328
(941) 475-1139 ext. 205
michael@snyderlawpa.com
Stacy Rubel
Graduate - Class II
The Virgil Law Firm
201 Alhambra Circle, Suite 705
Coral, FL 33134
(305) 448-6333
stacy@virgillaw.com
Jenna G. Rubin
Graduate - Class I
Gutter Chaves Josepher Rubin Forman Fleisher Miller, P.A.
2101 NW Corporate Blvd. Suite 107
Boca Raton, FL 33431
(561) 998-7847
jrubin@FLtax.com
Fletcher H. Rush
Graduate - Class II
Farr, Farr, Emerich, Hackett, Carr & Holmes, P.A.
4130 Woodmere Park Blvd. #12
Venice, FL 34293
(941) 484-1996
frush@farr.com
Israel Sands
Graduate - Class I
Israel Sands Law, P.A.
3520 East Fairview Street
Miami, FL 33133
(305) 951-3333
israelsands@gmail.com
Angela Klemack Santos
Graduate - Class I
Duane Morris, LLP
5100 Town Center Circle Suite 650
Boca Raton, FL 33486
(561) 962-2115
asantos@duanemorris.com
Jamie Schwinghamer
Graduate - Class II
Hahn Loeser & Parks LLP
5811 Pelican Bay Blvd. Suite 650
Naples, FL 34108
(239) 552-2962
jschwinghamer@hahnlaw.com
Robert C. Segear
Graduate - Class II
Bressler, Amery & Ross, P.C.
325 Columbia Turnpike
Florham Park, NJ 07932
(973) 660-4471
rsegear@bressler.com
Daniel Aaron Seigel
Participant - Class III
Law Offices of Daniel A. Seigel, P.A.
3010 N. Military Trail, Suite 210
Boca Raton, FL 33431
(561) 393-6005
dseigel@seigel-law.com
Jennifer D. Sharpe
Graduate - Class II
Hackleman, Olive & Judd, P.A.
2426 E. Las Blvd.
Fort Lauderdale, FL 33301
(954) 334-2250
jsharpe@hojlaw.com
Brett H. Sifrit
Participant - Class III
Farr, Farr, Emerich, Hackett, Carr & Holmes, P.A.
99 Nesbit St.
Punta Gorda, FL 33950
(941) 639-1158
bsifrit@farr.com
J. Corey Silverman
Participant - Class III
Harper, Kynes, Geller & Greenleaf, P.A.
1253 Park Street, Suite 200
Clearwater, FL 33256
(727) 498-5207
corey@harperkynes.com
Thomas D. Sims
Participant – Class I*
Johnson, Pope, Bokor, Ruppel & Burns, LLP
333 3rd Ave. North, Suite 200
St. Petersburg, FL 33701
(727) 551-4652
tsims@jpfirm.com
Gutman Skrande
Participant - Class III
Duane Morris LLP
200 South Biscayne Blvd. Suite 3400
Miami, FL 33131
(305) 960-2233
gskrande@duanemorris.com
William G. Smith
Graduate - Class II
Jones, Foster, Johnston, & Stubbs, P.A.
505 S. Flagler Drive, Suite 1100
West Palm Beach, FL 33401
(561) 650-0461
wsmith@jonesfoster.com
Erica Kristen Smith
Participant - Class III
Fisher & Sauls, P.A.
100 Second Ave. South, #701
St. Petersburg, FL 33701
(727) 822-2033
esmith@fishersauls.com
Michael Sneeringer
Graduate - Class II
Porter Wright Morris & Arthur
9132 Strada Place, 3rd Floor
Naples, FL 34108
(239) 593-2967
MSneeringer@porterwright.com
Aaron Philip Snellenbarger
Graduate - Class II
McDermott Will & Emery LLP
500 North Capitol St., N.W.
Washington, DC 20001
(202) 756-8819
Asnellenbarger@mwe.com
Shawn Snyder
Graduate - Class I
Snyder & Snyder, P.A
7931 S.W. 45th St.
Davie, FL 33328
(954) 475-1139
shawn@snyderlawpa.com
David J. Spacht
Participant - Class III
Pryor Cashman LLP
7 Times Square
New York, NY 10036
(212) 326-0823
DSpacht@PRYORCASHMAN.com
Alfred J. Stashis, Jr.
Graduate - Class II
Dunwody White & Landon, P.A.
4001 Tamiami Trail., #200
Naples, FL 34103
(239) 263-5885
astashis@dwl-law.com
Andrea Renee Stone
Graduate - Class II
Andrea Stone, PLLC
One SE Third Ave., Suite 2950
Miami, FL 333131
(305) 771-1277
AndrearStonelaw@gmail.com
Alicia Leanne Taylor
Graduate - Class II
Quarles & Brady LLP
1395 Panther Lane, Suite 300
Naples, FL 34109
(239) 659-5038
alicia.taylor@quarles.com
Pieter Van Dien
Graduate - Class I
Law Office of Pieter Van Dien, P.A.
1415 Panther Lane, Suite 236
Naples, FL 34109
(239) 213-8204
pvandien@vandienlaw.com
Kit Van Pelt
Graduate - Class II
Linda Suzzanne Griffin, P.A.
1455 Court St.
Clearwater, FL 33756
(727) 449-9800 ext. 302
kit@lawyergriffin.com
Andrew M. Woods
Participant - Class III
Grant Fridkin Pearson, P.A.
5551 Ridgewood Drive Suite 501
Naples, FL 34108
(239) 514-1000
awoods@gfpac.com